Mięta

Mięta znana od wieków, wciąż popularna

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat p.n.e., a Rzymianie stosowali ją do aromatyzowania napojów. Nawet jej nazwa ma stary rodowód. Uważa się, że Rzymianie nazwę „mentha” zaczerpnęli z języka greckiego. W mitologii greckiej Minthe była jedną z nimf, która usiłowała uwieść Hadesa, boga zaświatów. Jednak żona Hadesa, Persefona, widząc „co się święci”, zamieniła nimfę właśnie w miętę. Być może dlatego mięta w starożytnej Gracji używana była głównie jako ziele rytualne w obchodach związanych z celebracją życia pośmiertnego. Badacze uważają, że nazwa mięty jest jeszcze starsza i możemy znaleźć ją już w języku protoindoeuropejskim, którym nasi przodkowie posługiwali się wiele tysięcy lat temu.

Obecnie mięta i jej przetwory są powszechne – od gum do żucia, słodyczy, napojów po pasty do zębów i innych produktów, w których mięta wykorzystana jest z uwagi na jej wspaniały zapach. Mięta na stałe zagościła w tradycji kulinarnej niektórych krajów. Np. w Maroko do posiłku obowiązkowo pijemy zieloną herbatę parzoną z solidnym pęczkiem świeżej mięty. A w Wielkiej Brytanii do jagnięciny i baraniny obowiązkowo dostaniemy sos miętowy.

Współcześnie powszechnie wiadomo, że wspiera trawienie, wspomaga prawidłową pracę żołądka, a także pomaga radzić sobie m.in. ze wzdęciami. Jest dobrym wsparciem dla naszego układu pokarmowego przy ciężkostrawnych posiłkach, ale także przy przejedzeniu.

Głównym składnikiem czynnym jest olejek miętowy. Dominującym związkiem w olejku jest mentol, ale są też estry mentolu, menton i liczne związki terpenowe. W liściach mięty znajdują się również flawonoidy i kwasy fenolowe.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne oczu

Pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, ropna wydzielina to najczęstsze objawy stanu zapalnego oczu. Ulgę…

Więcej
Właściwości ziół

Lipa

Współczesna fitoterapia uważa kwiatostany lipy (Tiliae flos) za surowiec farmaceutyczny o działaniu napotnym i przeciwgorączkowym.…

Więcej
Właściwości ziół

Szałwia

Czerwono kwitnącą szałwię (Salvia farincea) znamy z kwietników, ale szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma fioletowe…

Więcej
Właściwości ziół

Bratek

Kolorowe bratki kojarzą się nam z wiosną – to pierwsze kwiaty na rabatkach i w…

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a biegunka

Biegunka może mieć różne przyczyny. Aby móc trwale ją wyeliminować, należy ustalić, co leży u…

Więcej
Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Właściwości ziół

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest wieloletnią rośliną z rodziny pokrzywowatych (Urticacaae). W Polsce występuje…

Więcej