Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na polskich plantacjach. Dlaczego? Ponieważ towarzyszył ludzkości od dawna. Pisali o nim już ojcowie medycyny: Hipokrates i Galen. Olejek rumiankowy stosuje się w lecznictwie już od 500 lat!

Rumianek pospolity rośnie na łąkach, kwitnie w maju i czerwcu. Jego przyjemnie pachnące żółto-białe kwiatki wyglądają pogodnie i optymistycznie. Żółte, wypukłe dno kwiatowe jest okolone białymi płatkami, które reagują na porę dnia. Przed południem podnoszą się razem ze słońcem, ale potem obniżają się i wieczorem układają blisko łodygi. Koszyczków rumianku lepiej nie zbierać samemu, aby nie pomylić go z bardzo podobnymi rumianami psimi, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Podziwiajmy więc kwitnący rumianek na łące, ale do przygotowania naparu ziołowego kupujmy go w aptece lub sklepie zielarskim.

Lecznicze działanie rumianku

Głównym składnikiem leczniczym rumianku jest lotny olejek. Pierwszy raz wyizolowano go w XV wieku! Ciemnoniebieski kolor olejku zaskakuje, bo większość olejków eterycznych jest żółtawa. Dziś wiemy, że błękitny olejek zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym, tj. chamazulen i bisabolol. W surowcu są też flawonoidy, kumaryny, związki śluzowe i polisacharydy. Europejska Farmakopea podaje, że powinno się otrzymać co najmniej 4 ml olejku z 1 kg surowca. Polska Farmakopea wymaga co najmniej 0,42% olejku, ale w koszyczkach rumianku może go być od 0,2 do 2%. 

Kiedy sięgamy po rumianek?

Zastosowanie rumianku w lecznictwie jest bardzo szerokie. Najczęściej stosujemy go w postaci ciepłego naparu. Picie herbatki rumiankowej pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wzdęciach czy kolkach. Ale doceniamy również jego działanie wiatropędne i przeciwskurczowe. 

Ekstrakt z rumianku ma zastosowanie także w wielu produktach używanych na skórę (maści, kosmetyki), o działaniu przeciwzapalnym. Wiedzą o tym rzesze entuzjastów rumianku, o czym świadczy popularność produktów takich jak szampony z rumiankiem, mleczka do zmywania makijażu, rumiankowe mydła czy żele pod prysznic.

Rumianek również dla dzieci

Rumianek to „ziele dla maluszków”. Dodawany do codziennej kąpieli pozwala pielęgnować delikatną skórę niemowląt. Napar z rumianku może służyć do przemywania oczu i uszu noworodków oraz pomaga przy dolegliwościach dziąseł w czasie ząbkowania. 

Rumiankowa herbatka to jeden z pierwszych napojów, skuteczny środek przeciwko kolce niemowlęcej.

Koszyczek rumianku powinien być w każdej domowej apteczce

Jak go stosować?

Do przygotowania naparu używa się 1 łyżkę suszonego surowca, którą zalewa się 3/4 szklanki wrzącej wody i trzyma pod przykryciem przez 10–15 minut. Do picia, jako herbatka o działaniu przeciwzapalnym i przeciwskurczowym: napar z 3 g.

Dawkowanie ułatwiają saszetki z odmierzoną porcją surowca.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktami

Polecane artykuły

Zioła a zdrowie

Zioła a zaparcia

Jednym z częściej spotykanych problemów ze strony układu pokarmowego są zaparcia. Mogą one występować okresowo…

Więcej
Właściwości ziół

Skrzyp polny

Skrzyp, z uwagi na działanie moczopędne, wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych o działaniu wspomagającym…

Więcej
Właściwości ziół

Mięta

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat…

Więcej
Właściwości ziół

Głóg

Lecznicze właściwości głogu były znane starożytnym Grekom, a średniowieczna medycyna...

Więcej
Właściwości ziół

Morwa biała

Morwa biała bogata jest w białka, węglowodany, wapń, żelazo, kwas askorbinowy, β-karoten, tiaminę, kwas foliowy…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a trawienie

Tempo życia, złe odżywianie, stres, zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia – to wszystko wpływa negatywnie…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne oczu

Pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, ropna wydzielina to najczęstsze objawy stanu zapalnego oczu. Ulgę…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła apteczne a zioła sklepowe

W ostatnich latach fitoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje coraz więcej zwolenników. By w…

Więcej