Skrzyp polny

Skrzyp, z uwagi na działanie moczopędne, wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych o działaniu wspomagającym leczenie zakażeń i kamicy układu moczowego. Towarzyszą mu inne surowce działające moczopędnie, takie jak: liść brzozy, liść pokrzywy, ziele nawłoci, ziele i korzeń mniszka.

Skrzyp (Equisetum L.) jest jedną z najstarszych roślin na świecie. Wiek tego gatunku szacuje się na około 300 milionów lat. Obecnie w Polsce rośnie 9 gatunków tej rośliny. Najpopularniejszy jest skrzyp polny lub łąkowy, który osiąga około 40 cm wysokości. Występuje najczęściej w wilgotnych miejscach.

Surowcem farmaceutycznym jest ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense). Zbiera się je przez całe lato z naturalnych stanowisk. Pędy skrzypu polnego zawierają flawonoidy (0,3–1%), w tym pochodne kwercetyny, luteoliny, kemferolu i apigeniny, kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy), niewielkie ilości saponin i alkaloidów. Wśród polimerów błonnikowych tworzących ścianę łodygi są hemicelulozy w postaci mieszanych (1,3)- i (1,4)-β-D-glukanów. Surowiec ma szczególnie dużo rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu (10%), wśród których dominuje kwas krzemowy i jest to jego unikalna, charakterystyczna cecha. Rozpuszczalne w wodzie związki krzemu tworzą koloidy – ich obecność utrudnia krystalizację związków chemicznych w układzie moczowym. Skrzyp może być wykorzystywany, gdy potrzebne jest przepłukanie dróg moczowych poprzez zwiększenie diurezy. Inne związki mineralne, które zawiera skrzyp, to sole potasu, magnezu, wapnia i żelaza.

Warto pamiętać, żeby nie polecać skrzypu jako środka moczopędnego osobom, które cierpią na niewydolność serca lub nerek.

Autor: prof. Iwona Wawer

Zapoznaj się z produktem

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Melisa

Melisa (Melissa officinalis) to roślina o jasnozielonych karbowanych liściach i drobnych biało-różowych kwiatkach. Osiąga wysokość…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a trawienie

Tempo życia, złe odżywianie, stres, zanieczyszczenie środowiska, siedzący tryb życia – to wszystko wpływa negatywnie…

Więcej
Właściwości ziół

Owoc borówki czernicy

Czarne jagody to bogate źródło związków polifenolowych, głównie barwników antocyjanowych (glikozydy cyjanidyny, delfinidyny, malwidyny), ich…

Więcej
Właściwości ziół

Rumianek

Rumianek (Chamomilla recutita) jest znany i popularny w całej Europie. Uprawa tego zioła dominuje na…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a stany zapalne oczu

Pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami, ropna wydzielina to najczęstsze objawy stanu zapalnego oczu. Ulgę…

Więcej
Właściwości ziół

Senes

Senes zyskuje na popularności, ponieważ jest bardzo skuteczny i łatwy w stosowaniu. Ten lek zawdzięczamy…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a higiena intymna

Podrażnienia, stany zapalne, infekcje – okolice intymne są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przyczyna…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ nerwowy

Poziom stresu, na jaki jesteśmy wystawieni każdego dnia, powoduje, że choroby na tle nerwowym zaczynają…

Więcej