Zioła a zaparcia

Jednym z częściej spotykanych problemów ze strony układu pokarmowego są zaparcia. Mogą one występować okresowo i być związane z tak prozaicznymi czynnikami jak zmiana miejsca pobytu, ale mogą być też przewlekłym problemem, spowodowanym złym stanem zdrowia lub przyjmowanymi lekami.

Zaparcie to z pozoru drobna przypadłość. Objawia się tym, że kał zalega w jelicie grubym, staje się twardy poprzez małą zawartość wody, a jelita spowalniają i nie radzą sobie z przesuwaniem go. Wypróżnianie staje się utrudnione bądź nie tak częste, jak powinno być, czyli 1–2 na dobę.

Z reguły zaparcie wynika z nieprawidłowej diety, w której brakuje błonnika, a także odpowiedniej ilości płynów. Czasem przyczyny są poważniejsze, związane z osłabieniem ruchów jelit, stanami zapalnymi trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Przyczyna może także leżeć w psychice i wiązać się z nawykowym wstrzymywaniem wypróżnień czy innymi problemami emocjonalnymi. 

Jeśli przyczyną zaparć nie jest żadna poważna choroba, to można sobie z nimi skutecznie radzić zmianą stylu życia. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową perystaltykę jelit jest regularna aktywność fizyczna. Należy też jeść więcej pokarmów bogatych w błonnik (otręby, surowe owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty), pić dużo płynów, a także zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają siłę mięśni i perystaltykę jelit, co wspomaga przewód pokarmowy.

Dobrze jest wprowadzić do swojej diety naturalne preparaty ziołowe, mieszanki do parzenia bądź w formie doustnej kapsułki. Działają one rozkurczowo, wspomagają przemianę materii, regulują procesy trawienne, lekko przeczyszczają, zmiękczają stolec i poprawiają perystaltykę jelit.

Ich skład często oparty jest o błonnik usprawniający pracę przewodu pokarmowego, senes i korę kruszyny o działaniu przeczyszczającym, a także inne wspomagające rośliny lecznicze. Preparaty złożone wpływają na kilka funkcji układu pokarmowego, stąd ich wielokierunkowe działanie (w przeciwieństwie do naparów jednoskładnikowych, których działanie jest bardziej ograniczone, choć w wielu przypadkach również uzasadnione).  

Zioła pomocne przy zaparciach:

Kora kruszyny – zawarte w niej antrazwiązki pobudzają perystaltykę jelita grubego, działają przeczyszczająco.

Senes – dzięki zawartym w nim glikozydom antranoidowym ma działanie przeczyszczające, pobudza ruchy jelit, ułatwiając przesuwanie treści pokarmowej, ponadto zatrzymuje wodę w kale. Sennozydy, glikozydy zawarte w liściach senesu, działają bardzo szybko, powodując defekację już po kilku godzinach.

Należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie preparatów o działaniu przeczyszczającym, tak farmakologicznych, jak naturalnych, może spowodować „rozleniwienie”, zahamowanie naturalnego procesu ruchów robaczkowych jelita. Dlatego zioła o działaniu stricte przeczyszczającym należy stosować doraźnie i krótkotrwale, tj. nie dłużej niż 7 dni. Dłuższe stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem. Należy również ściśle przestrzegać dawkowania opisanego w ulotce przylekowej.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Barbara Leszczyńska

Zapoznaj się z produktem

Właściwości ziół

Polecane artykuły

Właściwości ziół

Mięta

Mięta jest szeroko uprawiana i od dawna bardzo popularna. Miętę znali starożytni Egipcjanie 1000 lat…

Więcej
Właściwości ziół

Owoc borówki czernicy

Czarne jagody to bogate źródło związków polifenolowych, głównie barwników antocyjanowych (glikozydy cyjanidyny, delfinidyny, malwidyny), ich…

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła a układ moczowy

Dolegliwości ze strony układu moczowego są z reguły bardzo uciążliwe, a co gorsza mają tendencję…

Więcej
Właściwości ziół

Koper włoski

Napar z owoców kopru włoskiego oraz olejek stosuje się u dzieci, ale też u osób…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła lecznicze: gwarancja jakości i leczniczego działania

Zachęcamy do szerokiego stosowania ziół w kuchni, do ich uprawy w przydomowym ogródku i na…

Więcej
Ziołolecznictwo

Leki roślinne w XXI wieku

Lek to produkt medyczny, który może zawierać różne rodzaje substancji, zarówno syntetyczne...

Więcej
Zioła a zdrowie

Zioła w dermatologii (trądzik)

Trądzik to powszechna wśród młodzieży dolegliwość skórna, objawiająca się zaskórnikami i grudkami powstającymi w wyniku…

Więcej
Właściwości ziół

Dziurawiec

Dziurawiec (Hypericum perforatum) to pospolita roślina naszych łąk. Jej żółte kwiatki, które pojawiają się pod…

Więcej
Ziołolecznictwo

Zioła apteczne a zioła sklepowe

W ostatnich latach fitoterapia cieszy się dużym zainteresowaniem i znajduje coraz więcej zwolenników. By w…

Więcej